M2S92-150
Pika lindi lihvmasin
KBM Maschinenbau GmbH
M2S92-150
Tootmisaasta
2026
Seisund
Uus
(täielikult töökorras)
Asukoht
Allendorf (Eder)
Andmed masina kohta
- Masina nimetus:
- Pika lindi lihvmasin
- Tootja:
- KBM Maschinenbau GmbH
- Mudel:
- M2S92-150
- Tootmisaasta:
- 2026
- Seisund:
- uus
- Töövõimekus:
- täielikult töökorras
Hind ja asukoht
- Asukoht:
- Tulpenstraße 4a, 35108 Allendorf / Eder, Deutschland
Helistada
Tehnilised andmed
- Võimsus:
- 5,5 kW (7,48 hj)
- Sisendpinge:
- 400 V
- Sisendsagedus:
- 50 Hz
- Sisendtüüpi vool:
- kolmefaasiline
- Lihvlindi laius:
- 150 mm
- Lihvlindi pikkus:
- 9 000 mm
- Kõrguse reguleerimise tüüp:
- elektriline
- Lihvlindi kiirus:
- 25 mm/s
- Kogukõrgus:
- 2 200 mm
- Kogupikkus:
- 4 640 mm
- Kogulaius:
- 2 650 mm
- Kogumass:
- 1 200 kg
- Lihvpikkus:
- 2 500 mm
- Töödetaili kaal (max):
- 80 kg
- Ärastusühenduse diameeter:
- 180 mm
- Lihvimislaius:
- 950 mm
- Pöörlemiskiirus (maks.):
- 1 435 p/min
- Vajalik kõrgus:
- 2 200 mm
- Vajaliku ruumi pikkus:
- 4 640 mm
- Vajalik laius:
- 2 650 mm
- Laua kõrguse reguleerimine:
- 500 mm
- Varustus:
- dokumentatsioon / käsiraamat
Kirjeldus
Not for aluminum or titanium!
Scope of delivery includes:
- Machine stand with connecting elements
- Belt drive
- Pneumatic belt tensioning and manual belt guide
- Sanding unit with contact roller, manually movable from belt 1 to belt 2
- Electric table lift
- Flat machine table
- Workpiece stop on the machine table
- Original equipment sanding belts
- CE-certified version
- Operating instructions + manufacturer's declaration according to Appendix 2
Godpfx Asv S Sr Rsp Djit
Machine color:
RAL 9001 cream white and RAL 5003 sapphire blue
Control cabinets and small housing in "light gray"
The machine is supplied in its basic configuration with two initial equipment belts (W x L) 150 x 9000 mm and a contact roller approximately 50° shore for a belt width of 150 mm.
Additional accessories:
3-axis table with integrated handling device for rotating and swiveling the workpieces.
The handling device is mounted in the center of the table under the insert frame. To work with the handling device, the insert frame is removed from the machine table. The handling device is equipped with four vacuum suction cups for holding the workpieces and consists of: The bearing with the rotary axis, to which a brake disc is mounted on the rear. The swivel device is attached to the front of the rotary axis. This can be locked at 0°, 22.5°, 45°, 67.5°, and 90°. An additional locking disc is mounted on the swivel head, allowing for fine adjustment of the workpieces to the sanding belt. The rotary and swivel axes are unlocked pneumatically via a foot switch, while the rotary axes are moved manually. Workpiece weight when used as a flat table with an inserted frame = 80 daN. Workpiece weight when using the handling device relative to the clamping plate = 25 daN or 120 Nm relative to the center of the rotary axis.
Kuulutus tõlgiti automaatselt. Tõlkevigu võib esineda.
Not for aluminum or titanium!
Scope of delivery includes:
- Belt drive
- Electric table lift
- Flat machine table
- CE-certified version
Godpfx Asv S Sr Rsp Djit
Machine color:
Additional accessories:
Dokumendid
Pakkuja
Märkus: Registreeru tasuta või logi sisse, et saada kogu teave.
Registreeritud alates: 2006
2 Kuulutused internetis
Saada päring
Telefon & Faks
+49 6452 ... kuulutused
Need kuulutused võivad samuti teile huvi pakkuda.
Väike kuulutus
Częstochowa
948 km
WEIMA WLK15 90 kW rootor 1500 mm
WEIMAWEIMA WLK15 90KW
WEIMAWEIMA WLK15 90KW
Väike kuulutus
Provincia autonoma di Bolzano - Alto Adige
1 627 km
Höövel ja freespinkler
WEINIGHydromat 1000
WEINIGHydromat 1000
Częstochowa
948 km