Otinus LWH-1500-N RayTools
Tootmisaasta
2024
Seisund
Uus
Asukoht
Bydgoszcz Poola
Laserkeevitusseade 1,5 kW RayTools Otinus LWH-1500-N RayTools
more Images
Otinus LWH-1500-N RayTools
Otinus LWH-1500-N RayTools
Otinus LWH-1500-N RayTools
Otinus LWH-1500-N RayTools
Andmed masina kohta
Masina nimetus:
Laserkeevitusseade 1,5 kW RayTools
Tootja:
Otinus
Mudel:
LWH-1500-N RayTools
Tootmisaasta:
2024
Seisund:
uus
Hind ja asukoht
Asukoht:
Karola Szajnochy 14b, 85-738 Bydgoszcz, Polska Poola
Kirjeldus
Many of our machines are available from stock. Call and ask to find out more.
Handheld laser welder LWH-1500-N RayTools
The kit includes:
- laser welder with built-in cooling system
- welding gun with adjustable focal length and an accessory kit
- fiber laser source of MAX Photonics
- automatic wire feeder
- set of cords
- starter kit of protective lenses and nozzles
Specifications
- Laser source output 1500 W
- Laser wavelength 1064 nm
Gbsdpfx Ajthigrjinel
- Welding speed up to 120 mm/s
- Power supply 230 Hz
- Dimensions (including cable rack) 630x1300x1500mm
Price included
One-day training along with machine installation
- 1 day up to 8 hours – machine installation and operational training.
Operation
Application
Sources specifications
1000 W
- Mild steel: up to 3mm
- Stainless steel: up to 3mm
- Aluminum: 2mm
- Brass: 0,8 – 1mm
1500 W
- Mild steel: up to 4mm
- Stainless steel: up to 4mm
- Aluminum: 3mm
- Brass: 1mm
2000 W
- Mild steel: up to 5mm
- Stainless steel: up to 5mm
- Aluminum: 4mm
- Brass: 2mm
3000 W
- Mild steel: do 8 mm
- Stainless steel: do 8 mm
- Aluminum: 7 mm