INDEX G 300
Tootmisaasta
1995
Seisund
Kasutatud
Asukoht
Metzingen Saksamaa
CNC treipingi INDEX G 300
CNC treipingi INDEX G 300
CNC treipingi INDEX G 300
CNC treipingi INDEX G 300
more Images
INDEX G 300
INDEX G 300
INDEX G 300
INDEX G 300
Andmed masina kohta
Masina nimetus:
CNC treipingi
Tootja:
INDEX
Mudel:
G 300
Tootmisaasta:
1995
Seisund:
kasutatud
Hind ja asukoht
Asukoht:
Metzingen Saksamaa
A16567216
Viitenumber:
Värskendus:
viimati kuupäeval 17.07.2024
Kirjeldus
turning diameter 300 mm
turning length 710 mm
control SIEMENS SINUMERIC 840
total power requirement 40 kW
weight of the machine ca. 6000 kg
dimensions of the machine ca. m
I N D E X (Germany)
CNC Controlled Slant-Bed Chuck Lathe with Turret and Tailstock
and INDEX CNC Control C 200 – 4 (SIEMENS)
Model G 300 Year 1995 S/N 5000 65
_____
Gijdot Hw Suepfx Ainot
Turning - Ø, with chuck, max. 300 mm
Spindle bore 90 mm
Max. Workpiece Swing dia. 400 / 590 mm
Turning length / travel of turning slide, (X-Achse) max. 710 mm
Turret head slide cross movement (Z-Axis) max. 140 mm
Turret with 12 tool holder positions DIN 30 mm
Feed range of turret slide / Quickfeed 0,1 - 20 m/Min.
Feed Force of X/Z-Axis 8 – 13 kN
Steplessly adjustable Spindle speeds up to 5.000 rpm
Torque Forceon main spindle approx. 275 Nm
Spindle drive 28 kW
Total electrical load appr. 40 kW - 400 V - 50 Hz
Weight 6,000 kg
Accessories / Special Features:
* INDEX CNC Control Model C 200-4 resp. SIEMENS 840 C for 3 Axes
X/Z Axis and Main spindle as C-Axis (Spindle Orientation) Control Panel
mounted swivable on front left side of machine.
* Spindle orientation in 2,5° degree steps and Spindle indexing device
* Mounted hydraulic 3 Jaws Chuck make FORKHARDT Model HS 250 with many
Sets of jaws. Speed up to 5.000 rpm
* INDEX- Turret with 12 positions for DIN 30 tool holders, prepared for
driven tools and motorized by the indexing motor, Choice of approx.
40 pieces toolholders
* Hydraulic Tailstock with stroke of 50 mm and with concentricity